JPK - Jednolity Plik Kontrolny dla mikroprzedsiębiorców - pytania i odpowiedzi - część 6 ▸
vat Autor: biuro@bmbr.pl (BM Biuro Rachunkowe), 29.12.2017 18:40
W szóstej części cyklu o Jednolitym Pliku Kontrolnym będzie można przeczytać o korektach JPK_VAT.
25. W jakich sytuacjach podatnik ma obowiązek przesłania korekty JPK_VAT?
Korektę JPK_VAT należy złożyć między innymi: w przypadku zmiany pozycji dotyczących: podatku należnego, podatku naliczonego, błędów dotyczących dat, w przypadku zmiany danych kontrahenta uniemożliwiających jego identyfikację. Korektę JPK_VAT składa się z oznaczonym celem złożenia: 2.
26. Czy podatnik VAT, który składał JPK_VAT a nie był do tego zobowiązany, jest zobowiązany składać korekty w przypadku zmian danych, które podatnik zobowiązany do składania musiałby korygować?
Tak, powinien w takim przypadku złożyć korektę.
27. Czy należy wysyłać korektę JPK_VAT w sytuacji dokonania korekty deklaracji VAT-7, która polega wyłącznie na zmianie kwot: kwota do zwrotu na rachunek bankowy podatnika i kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy?
W takim przypadku nie ma podstaw do złożenia korekty JPK_VAT.
28. W jakim terminie należy złożyć korektę JPK_VAT?
W przypadku podatników obowiązanych do składania deklaracji VAT miesięcznie, korektę JPK_VAT należy złożyć niezwłocznie po skorygowaniu deklaracji VAT-7 lub po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu błędnych danych kontrahenta.
W przypadku podatników rozliczających VAT kwartalnie korekty za poszczególne miesiące należy złożyć niezwłocznie po zidentyfikowaniu błędów uzasadniających jej dokonanie w pliku.
Źródło: http://www.mf.gov.pl